Трудното наследство на бившия германски канцлер Ангела Меркел все повече излиза на фокус. 16 години липса на реформи засягат Германия и цяла Европа. За това пише The Economist.
Вече е ясно, че почти всяко голямо решение, взето от Меркел, е поставяло Германия, а често и целия Европейски съюз, в още по-лошо положение.
От геополитическа гледна точка, тя остави страната с вече известната трайфекта от опасни зависимости: неспособността да се защитава без Америка, затруднения в растежа без износ за Китай и, разбира се, зависимостта от руския газ, за да поддържа своята индустрия.
Икономическият доклад на десетилетието е още по-осъдителен: 16 години на колебание без реформи превърнаха Германия в икономическия болен човек на Европа.
Често се колебаеше с важни решения. Прекарвайки твърде много време с ръководството на ЕС, Меркел по-скоро въвличаше блока в стагнация, отколкото да му помага да се развива. В същото време прекараното време не повлия по никакъв начин на напредъка, по-скоро обратното.
Начинът на Меркел да оцелява чрез мудност и престорен прагматизъм, флиртувайки с Москва, на която тогава толкова много се възхищаваше, сега се възприема като престъпление.
А непонятната й любов към армията от мигранти, които тя лично покани в страната през 2015 г., се оказа бомба със закъснител, която избухна съвсем наскоро.
Меркел поведе Германия сякаш във въображаем свят, позволявайки й да се наслади на дълъг геополитически и икономически сън, от който Германия все още не се е събудила и е ужасена – пише The Economist.
В Германия откриха отговорника за съвременните им премеждия и дълбоката криза, обхванала държавата.
Това обаче е много малко, необходими са твърди и решителни действия за преодоляване на наследството от предишното правителство.
Превод и редакция: БЛИЦ