Ако Илон Мъск влезе в следващата президентска администрация на Доналд Тръмп, това ще създаде ново и "уникално“ предизвикателство за Европа, тъй като между американския милиардер и европейските политици отдавна има "черна котка“, пише The Economist.
Изданието отбелязва, че Мъск неведнъж се е изказвал грубо за някои европейски политици, включително за германския канцлер Олаф Шолц, когото нарече “глупак“.
Европейските официални лица също не остават длъжни на милиардера. Така наскоро един от европейските комисари нарече Мъск "зъл пропагандист“, а френският външен министър открито се подигра на милиардера за срива на акциите на социалната мрежа X, която е собственост на американеца.
“Всичко това щеше да бъде поредният ден на шеги в социалните мрежи, ако не беше фактът, че най-богатият човек в света сега е дясната ръка на Доналд Тръмп. Това създава уникално предизвикателство за Европа.
Въпреки че южноафриканският предприемач вбеси висшите ръководители на континента, те разчитат на успешните му начинания, като усилията му за декарбонизация, войната в Украйна, където украинските войски зависят от системата за сателитен интернет Starlink (собственост на Мъск) и изстрелването на жизненоважни сателити, защото Европа често няма ракети за това“, посочва изданието.
The Economist отбелязва, че “емоционалният дискомфорт“ от общуването с Мъск, ако той стане служител на администрацията на Тръмп, е половината от проблема за европейците.
Проблемът е и в това, че ЕС винаги се е опитвал да регулира силно технологичните компании на своя пазар, на което Мъск се противопоставя. Неговият технологичен бизнес вече е твърде голям, за да не се съобразяват с него, а сега милиардерът може да придобие административно и политическо влияние.
Новоизбраният вицепрезидент Джей Ди Ванс намекна, че Европа трябва да възприеме изцяло американското разбиране за свободата на словото, особено по отношение на функционирането на социалната мрежа X, ако не иска да загуби американската военна защита.
“Внушението е ясно: делът на Европа в световния БВП намалява и САЩ може да “живее“ без нея, ако нейните правила ги дразнят. Може би посланието достига до нас.
На 12 ноември предложеният нов комисар на ЕС за технологичен надзор Хена Виркунен заяви пред Европейския парламент, че новите регулаторни на ЕС "не са решение на всичко“. Като вместо това може да са необходими политики в подкрепа на иновациите“, обобщава The Economist.
Източник Фокус