Бъдещият състав и способностите на руската армия след конфликта в Украйна се превърнаха във фокусна точка на стратегически дискусии между държавите-членки на НАТО. Този критичен въпрос подкрепя решенията на алианса за разполагане на силите и дългосрочното планиране на отбраната.
В скорошно интервю генерал Кристофър Каволи, командващ Европейското командване на САЩ и Върховен главнокомандващ на съюзническите сили в Европа, каза: „Руската армия ще излезе от войната в Украйна като по-силна сила, отколкото преди войната", пише The National Interest.
По-рано тази година генерал Чарлз Браун младши, председател на Обединения комитет на началник-щабовете, каза пред репортери: Русия е възстановила военната си сила, използвайки численото си предимство, за да изтощи Украйна“, отбелязва „Труд“.
Въпреки че първоначално това твърдение може да изглежда пресилено, като се имат предвид значителните загуби в персонал и оборудване, понесени от руската армия, то изисква по-задълбочено изследване, за да се разкрият последиците му за НАТО.
Фактори за възраждане
Няколко фактора допринасят за потенциалното възраждане на Русия като страхотна заплаха за алианса, може би дори по-значима от преди войната.
Те включват натрупания опит на Русия в съвременните битки, нейното постоянно кадрово предимство, дълбоко вкоренено негодувание към Запада и уникални възприятия за заплаха, усилия за интегриране на завръщащи се войници на ръководни позиции в правителството и продължаващо индоктриниране чрез национални патриотични младежки организации.
Русия планира да създаде нови артилерийски дивизии и тежки артилерийски бригади, като увеличи морската пехота и въздушнодесантните сили и изгради нови армейски корпуси, дивизии и комбинирани армии срещу Финландия като 14-ти армейски корпус и 44-ти армейски корпус.
Адаптация на армията
Противно на общоприетото схващане сред западните наблюдатели, руската армия е мислеща, учеща се и адаптираща се сила. Русия се поучи от грешките си от началото на войната и коригира своята доктрина и тактика, за да се бие на съвременното бойно поле.
Подобренията в разузнавателно-ударния и разузнавателно-огневия комплекс помогнаха на руските целеуказатели по линията на съприкосновение и дълбочина.
Русия също премина от големите батальонни тактически групи към по-малки щурмови отряди и, макар и бавно, увеличи производството и използването на безпилотни самолети и безпилотни боеприпаси.
Тези адаптации в съвременните условия ще дадат на Русия опит в съвременната война, опит, който никой на Запад няма, пише още изданието.