Авторът на статията в The Spectator оглавява фирмата, която първоначално прогнозира, че Тръмп ще спечели изборите. Той разкрива три ключови модела, които обясняват резултатите от гласуването – и които много поддръжници на демократите са пропуснали.
Тръмп се е запътил към Белия дом. Докато пиша това, пише Джеймс Джонсън, почти всеки политически експерт е единодушен с моето мнение, включително и Nate Con от New York Times, който поставя шансовете за победа на повече от 95 процента.
Тръмп ще вземе поне един ключов щат, а може би и трите – Мичиган, Уисконсин и Пенсилвания. Все още не е ясно, но Тръмп може да спечели всичките седем колебаещите се щата.
Кон също прогнозира, че Тръмп ще спечели не само електоралните гласове, но и народния вот – с разлика от 1,2%. Това ще бъде първата победа на републиканците след Джордж У. Буш през 2004 г.
Предстоят много разбори, включително от моята фирма JL Partners. Но нашите проучвания и прогнози изглежда са били най-точните от цялата надпревара: нашият модел предпочита Тръмп най-много, а последното ни национално проучване прогнозира, че той ще спечели не само в електоралните гласове, но и в „общото“.
Други анализатори повтаряха един друг, ние тръгнахме по свой път.
Нашите колеги са избрали дълбоко грешен курс. Ан Селцер прогнозира три процента преднина за Харис в анкетата си в Айова миналата седмица. Тази сутрин Тръмп ще вземе Айова с 14 процента марж. Това ще бъде една от най-явните грешки на социологите в историята.
Има три ключови модела в общите резултати, които обясняват как сме стигнали до тук.
Първо, Зелцер прогнозира, че по-възрастните жени избиратели ще гласуват за Харис. Вероятно са предпочели демократите – но не с необходимата разлика. В богатите предградия като Loudoun County, Вирджиния, Тръмп направи обратното. В други окръзи, включително предградията на Филаделфия, Харис всъщност надмина Байдън. Но в селските райони Тръмп значително я надмина.
Между другото, селските райони представляват тенденция номер две: снощи видяхме огромна избирателна активност за Тръмп в провинцията. В окръг след окръг, от Бътлър, Пенсилвания, до Кларк, Мичиган, Тръмп подобри резултатите си за 2020 г. както в процентно, така и в числово изражение. Това до голяма степен се дължи на мъжете, сред които Тръмп води с по-голяма разлика от Харис сред жените (22 процента срещу 14 процента).
Третата причина, и според мен най-важната, е пренасочването на небелите избиратели към Тръмп. NBC прогнозира, че Тръмп е спечелил една трета от небелите гласове. Това е изключителен обрат за демографията, която републиканците отдавна изпитват трудности да достигнат. Тръмп е готов да спечели повече небели гласове от всеки републикански кандидат за повече от 40 години.
Това му позволи да изтрие преднината на Харис на места като окръг Филаделфия, Пенсилвания, като същевременно привлече нови гласоподаватели и спечели силно чернокожите окръзи като Болдуин, Джорджия. Той спечели повече испаноговорящи гласове от преди.
Преброяването все още продължава, но те вероятно ще го доведат до победа в Невада и Аризона.
Тръмп спечели, като заведе лоялните бели провинциални гласоподаватели до урните и като създаде изцяло нова коалиция от небели избиратели. Ще дам последната дума на Габриел, мъж от смесена раса, когото срещнах близо до окръг Болдуин преди година. С него обсъдихме Стейси Ейбрамс, чернокожият кандидат за губернатор, който загуби през 2022 г. Думите, които каза Габриел, са ми останали в паметта и до днес и смятам, че казват същността на цялата кампания.
„Ако смятате, че белите мъже имат проблеми с черните жени, изчакайте, докато чуете какво имат да кажат черните мъже“, каза той.
Сега черните мъже – а с тях и белите и испанците – се изказаха и в резултат на това Доналд Тръмп ще стане 47-ият президент на Съединените щати.
Превод и редакция: БЛИЦ