Wadaiko-Sai пред БЛИЦ: Барабани, мускули и тайко СНИМКИ

Те са млади, те са красиви, те са усмихнати, те са позитивни и както сами казват за себе си те са "забавни и гръмогласни", те са Wadaiko-Sai ("Уадайко-Сай").

Те са японската група, която дойде в България и както БЛИЦ писа, показа, че може да задържи вниманието на публиката по неповторим начин с барабаните си.

Снимка: Японско посолство

Групата Wadaiko-Sai е изцяло от мъжки състав. Започва началото си първо като клуб по интереси в Токийския университет. Стъпва на професионалната сцена през 2013 г. и вече има зад гърба си над 2000 концерта в повече от 30 страни по света.

Към днешна дата Wadaiko-Sai се състои от около 30 души, заедно с помощниците. Но нека се запознаем по-отблизо с част от членовете ѝ.

Кои са гостите в България?

Ръководител на групата е Hidetoshi Sai (“Хидетоши Сай"). Той е главният флейтист и е композитор на голяма част от песните.

Hidetoshi Sai, Снимка: Японско посолство

Takehiro Shiomi ("Такехиро Шиоми") освен, че е отличен барабанист, се грижи и за дизайна. Негово дело са постовете в социалните мрежи, например инстаграм, както и поддръжката на сайта на групата.

Atsuharu Tohnishi ("Ацухару Тониши") заема ключова роля в състава, той отговаря за най-големия барабан.

Atsuharu Tohnishi на големия барабан, Снимка: Японското посолство

Ryoga Ozeki ("Риога Озеки") освен, че върти безупречно палките, се грижи и за административните въпроси на бандата.

Ryoga Ozeki, Снимка: Инстаграм на Wadaiko-Sai

Wadaiko-Sai са за първи път у нас, но са си написали домашното преди да дойдат. Споделят, че предварително са проверили каква е историята на страната ни и какви хора живеят тук.

А когато ги питам намерили ли са някакви прилики, бързо отговарят:

Най вече 4-те сезона и климатът.

Wadaiko-Sai в библиотеката на 18. СУ „Уилям Гладстон”, снимка: Цанка Донкова

– Не знам дали знаете, но в Окинава в Япония има къщи с червени покриви, които приличат на българските селски къщи. Освен това в България имаме инструмент „тъпан“, който е с арабски произход, но е много важен за българската народна музика.

– Когато бяхме на турне в Северна Македония и в Азербайджан сме виждали подобни инструменти. Да, може да се каже, че са с един произход с традиционните японски барабани тайко. Ще е интересно и бихме искали да направим концерт и с тъпани в бъдеще.

– Девизът ви е „Забавни и гръмогласни“ – кой го измисли и какво се крие зад него?

– Той е свързан с вибрацията на самите барабани. Искаме да въвлечем и самата публика в представлението. Хората да прекарат едно хубаво, прекрасно време с нас. Що се отнася до самото име, обсъдихме го помежду си и решихме да е това.

– Кое е най-трудното в професията на барабаниста?

– Преди няколко години имаше пандемия от ковид-19 и всички представления бяха преустановени. Когато има такъв неочакван случай, е много трудно да се направи концерт и да се поддържа устойчив живот. Има неяснота, нестабилност.

– А физическото натоварване, има ли специални тренировки, които се практикуват. Ударните инструменти изискват физическа сила, нужни ли са специални упражнения?

– Репетициите са достатъчни, за да се поддържа форма. Горе-долу по 12 часа на ден репетираме.

– Много хора, дори фитнес маниаци могат да ви завидят на мускулите. Не са ли ви правили предложения да станете модели?

– Все още не сме имали такива оферти, но в едно предаване, в което участвахме, ни помолиха да се съблечем голи до кръста. Все пак сме отворени за предложения. Добре дошли са (смеят се).

Wadaiko-Sai демонстрират завиден синхрон помежду си на сцената, Снимка: Японското посолство

Тайната на перфектния синхрон

Може би мнозина се чудят каква е тайната на перфектния синхрон помежду им. Отговорът е много прост. Те са приятели не само на сцената, но и в живота. Двама се познават още от средното училище, другите двама от университета.

И тъй като групата е голяма и не са постоянно заедно, за да наваксат и другите с новите елементи от репертоара, когато се върнат от турне, се събират всички заедно и правят една дълга цялостна репетиция.

Принтскрийн от инстаграм профила на Wadaiko-Sai

И макар да тренират по 12 часа на ден, все пак им остава време и за нещо друго, с което да разпуснат. Всеки има свои интереси.

Така например когато не е барабанист, Takehiro Shiomi се отдава на мангата, анимето, а другата му страст са видео игри.

Atsuharu Tohnishiпък набляга на ученето. Негов фокус са социалните науки и историята на Япония.

Hidetoshi Sai освен барабанист и флейтист, по душа е пътешественик. Обича да странства както в родината си Япония, така и извън нея.

За Ryoga Ozeki най-разпускащо е да се види с приятели, да хапнат и пийнат, или да потича, както се казва – за здраве.

– По време на концерта разпознах лунната походка на Майкъл Джексън, движенията на Нео (Киану Рийвс) от "Матрицата", имате ли други идеи какво още да включите в репертоара си?

– Целта ни е да смесим традиционните японски инструменти с модерен пърформанс, затова постоянно измисляме все нови и нови елементи, които добавяме.

Снимка: Японско посолство

– Япония е доста развита в технологично отношение. В този ред на мисли, изкуственият интелект може ли по някакъв начин да помогне и как би се отразил на свиренето на тайко?

– Ролята на тайко се променя. Уадайко има повече от 1500-годишна история, но има различна роля във всеки един период. Въвеждането на изкуствения интелект може да се приеме като нов етап. Би бил полезен при композиране или при колаборация с други инструменти и стилове.

– Пред коя публика ви е било най-трудно да излезете?

– Представленията в чужбина винаги са предизвикателство.

– А имат ли конкретен човек или публика, пред които искате да изнесете концерт?

– Желанието ни е най-вече да разпространим японската култура, така че искаме да се изявяваме пред хора и в държави, където тя не е толкова разпространена.

– Бихте ли направили колаборация, в която хем да има японски, хем да има нещо напълно чуждо?

– Напълно е възможно, ритъмът може да се напасва.

– Дори латино танци, например салса?

– Да, бихме пробвали.

– В България сте от няколко дни, предполагам сте успели да опитате националната ни кухня. Има ли нещо, което ви направи впечатление, кое ястие ви хареса?

– Вчера бяхме в Стара Загора, където опитахме баница и айрян. Много ни харесаха.

– А люта ракия?

– Пробвахме, опитахме и вино и бира, бирата доста лесно влиза (смеят се). Ryoga Ozekiмного хареса виното, дори вече си е взел и за Япония.

Концерти и до нови срещи

Близо седмица Wadaiko-Sai бяха в България. Те изнесоха два концерта – в София и в Стара Загора и проведоха мини представление и уъркшоп в 18. СУ „Уилям Гладстон” пред над 150 деца като част от 35-ите юбилейни "Дни на японската култура" у нас.

През 2024 година България и Япония отбелязват троен юбилей в двустранните си отношения – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване.

За това време момчетата са успели и да научат няколко български думи. Вече перфектно могат да ви поздравят и благодарят.

"Здравейте", "благодаря", "Как си", "Добре" и "Хайде" са само част от думите, които знаят.

Разделяме се, но с надежда, че следващата ни среща отново ще е в България, а в репертоара им ще присъстват всички нови елементи, за които говорихме, че и още.

Снимка: Японското посолство

С превода помогнаха Ким Алберт Думанон и културното аташе на японското посолство Кенто Мураки.

Цанка Донкова, БЛИЦ

Related posts

Волейболната легенда Владимир Николов публикува своята автобиография „ВИСОКО“ на 10 декември

Обрат! Ключов министър на Тръмп се отказа от поста

Путин разкри с каква експериментална ракета бе ударен заводът в Днепър

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече