Начало Последно добавени WSJ: Украйна чака “мрачна зима”, Русия засилва настъплението си, а подкрепата на САЩ отслабва

WSJ: Украйна чака “мрачна зима”, Русия засилва настъплението си, а подкрепата на САЩ отслабва

от CrimesBG
0 коментара

Войната в Украйна наближава края на третата си година, докато Русия продължава безмилостните си настъпателни операции, а западните лидери търсят начини да прекратят конфликта, пише The Wall Street Journal.

Украйна се готви за сурова зима заради ограничените и бавни доставки на оръжие от Запада. Неговата числено превъзхождаща армия постепенно губи позиции на главния източен фронт.

Както отбелязват украинските военни, тяхната стратегия е да нанесат максимални загуби на Русия, като същевременно запазят собствените си сили. Ситуацията обаче изглежда разочароваща, тъй като наближава "тъмна зима", според един от официалните представители на Украйна.

Атаките на Русия с ракети

Атаките с руски ракети и дронове срещу енергийната инфраструктура на Украйна изострят ситуацията, причинявайки прекъсвания на електрозахранването в цялата страна, които могат да станат още по-тежки през зимата.

Украинските войски продължават да държат важни стратегически позиции на изток, като Часов Яр, изправени пред руски атаки, които са придружени от използването на мощни плъзгащи се бомби.

Въпреки това наскоро Русия получи град Угледар и напредна към Покровск, което предизвиква безпокойство сред украинските военни.

Президентът на САЩ Джо Байдън и други западни лидери многократно са декларирали подкрепата си за Украйна, но нивото на помощта не позволява на Киев да спре Русия и да обърне хода на войната.

Както отбеляза един от високопоставените служители на Украйна: „Западните лидери искат победата на Украйна, но не предоставят достатъчно подкрепа за постигането на тази цел“.

Предизвикателство пред Киев

Сред новите предизвикателства пред Киев е потенциалната победа на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, който обяви, че ако победи, ще се стреми към бързо мирно споразумение с Русия.

Това предизвиква тревога в Киев, тъй като Путин "ясно даде да се разбере, че иска капитулацията на Украйна". В същото време Русия планира да увеличи военните разходи с 25% през следващата година, което показва дългосрочна готовност за продължаване на войната.

По време на посещенията си в Европа и САЩ президентът на Украйна Володимир Зеленски призова за увеличаване на доставките на оръжие и получаване на гаранции за сигурност.

Зеленски представи своя "план за победа", който предвижда края на войната при благоприятни за Украйна условия. Администрацията на Байдън обаче отговори хладно на исканията му, заявявайки, че някои от исканията повтарят предишни предложения.

План за победа

Михаил Подоляк, съветник на президента Зеленски, описа плана като „подробна стратегия“, която включва военни, икономически, политически и дипломатически стъпки, необходими за прекратяване на войната.

Сред ключовите искания са доставката на ракети ATACMS с голям обсег и Storm Shadow, които могат да позволят на украинските войски да атакуват дълбоки военни цели в Русия. Подоляк отбеляза: „Това може да промени изчисленията на Путин, да увеличи вътрешния натиск в Русия“.

САЩ засега отказват подобни доставки, опасявайки се от ескалация на конфликта. Но Подоляк предупреди, че без допълнителна помощ войната може да се проточи с години, което ще отслаби международната позиция на Запада:

"Принуждаването на Украйна да преговаря от позиция на слабост няма да сложи край на конфликта, а само ще насърчи Путин да продължи целта си – пълен контрол над Украйна.

Защо трябва да спре?

Той може да се състезава със Запада само чрез страх – че вие ​​се страхувате , и той ще получи това, което иска".

Украйна се опитва да покаже, че може ефективно да използва увеличената подкрепа.

През август украинската армия предприе изненадващо настъпление в Курска област на Русия, превзе около 100 града и села, а също така нанесе серия от далечни удари по руски обекти и окупирана територия.

Украинската армия обаче е изправена пред недостиг на техника, включително бронирани машини и артилерия, както и недостиг на личен състав.

На вътрешния фронт украинците са все по-изтощени от войната и някои социологически проучвания показват нарастване на броя на готовите за преговори. Според проучването от август обаче по-малко от всеки десети украинец е готов да се съгласи на териториални отстъпки на Москва.

„Те не са готови да обърнат страницата“, каза политологът Константин Батожски.

Русия също носи значителни загуби. Според американски анализатори септември се превърна в най-смъртоносния месец за руската армия със загуби до 1200 войници на ден.

Военните успехи на Русия се постигат главно благодарение на многобройни атаки на пехотни части, състоящи се от затворници, които са изведени от затворите и са обещани помилвания и заплати. Както отбеляза подполковник от армията на САЩ Джон Нагъл:

"Украйна продължава да нанася загуби на Русия, които биха били неприемливи във всяка страна, която не е абсолютна автокрация. Надеждата на Путин за относително лесна победа зависи от победата на Тръмп."

Украинските военни са съгласни, че всяко мирно споразумение без пълна победа няма да продължи дълго. Както каза пилотът на UAV Александър Солонко:

„Ще нападнат отново и това ще продължи, докато страната ни изчезне от картата на света“.

Превод и редакция: БЛИЦ

Може също да харесате

Оставете коментар

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.