По въпросите на глобалната политика Китай често е на една и съща страна с Русия и Северна Корея.
Решението на КНДР да изпрати хиляди войници на фронтовата линия с Украйна обаче поставя Пекин пред дилема, пише изданието The Wall Street Journal, цитирано от УНИАН.
Списанието отбелязва, че китайците са притеснени от вероятността севернокорейското участие във войната да доведе до още по-голямо военно партньорство между САЩ, Западна Европа и съюзниците им в Азиатско-тихоокеанския регион.
Според Пекин подобни партньорства биха могли да помогнат на САЩ да намерят още съюзници при евентуален конфликт на Китай с Тайван.
Джу Фън, директор на Института за международни изследвания към университета в Нанкин, твърди, че разполагането на севернокорейски войски в Русия е неприемливо за Китай, защото може да се разглежда като сигнал за разширяване на войната и има опасност конфликтът да се превърне в "междуконтинентална война“.
„Китай се сблъсква с вероятност да загуби влиянието си върху Пхенян, докато в същото време това на Русия с КНДР се усилва“, казва Ерик Балбах, научен сътрудник във Фондация „Корея“ към Германския институт за международни отношения и сигурност.
През последната година Ким Чен Ун демонстрира много по-добро отношение към Русия.
WSJ отбелязва, че Ким е изпратил над 10 писма до Путин през 2024 г., което е три пъти повече от кореспонденцията му със Си Дзинпин. Освен това руснаците могат да почиват в Северна Корея, докато китайците все още не могат.
Русия и КНДР са като швейцарско ножче
Владимир Путин и Ким Чен-ун могат да си предложат взаимно това, което Пекин не може: Русия се нуждае от жива сила и боеприпаси, за да спечели войната с Украйна, докато Пхенян се нуждае от оръжейно ноу-хау.
„Русия и Северна Корея са като швейцарско ножче, изработено по поръчка“, казва Джон Парк, старши сътрудник в Атлантическия съвет.
Дълго време Китай избягва да критикува руската инвазия в Украйна, наричайки я „криза“, а не война. От Пекин твърдят още ,че двустранните отношения между Северна Корея и Русия са „въпрос на самите тях“, а Китай в същото време настоява всички страни да деескалират ситуацията и да намерят политическо решение.
Според Майлс М. Ю., бивш съветник на администрацията на Тръмп по въпросите на китайската политика, позицията на Пекин е разочароваща както за Русия, така и за Северна Корея, тъй като Китай не желае публично да обяви съюзнически отношения с двете си съседки.
Превод и редакция: БЛИЦ